Пт, 17-05-24, 04:03:13
Головна
Реєстрація
Вхід
PLAYGUITAR.AT.UA
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [5]
Міні-чат
Наше опитування
ваша гітара?
Всього відповідей: 48
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Заграй на гітарі з нами. Частина 2

Струни

Нові гітари комплектуються зазвичай недорогими, демонстраційними струнами (щоб не здорощувати вартість інструменту). При старанних заняттях, довго на таких струнах ви не програєте, оскільки вони мають не дуже високу якість виготовлення і приходять в непридатність швидше, ніж хотілося б: як правило, протирається і починає розкручуватися обмотка 4-ої струни (втім, треба відмітити, що 4-а струна виходить з ладу раніше інших незалежно від якості струн, і це перевірено на собі!). Тому стоїть відразу ж потурбуватись про покупку нормального комплекту струн на всяк випадок.
Струни бувають на металевій основі (металеві) і на синтетичній основі (синтетичні, вони ж – нейлонові). Які ж вибрати?
Синтетичні (нейлонові) струни більші в діаметрі і набагато м'якіші, тому притискувати їх до грифа значно зручніше, ніж металеві. Отже, для гри, а тим більше, для навчання, синтетика підходить краще. Звучать синтетичні струни, всупереч звичній думці, не набагато тихіше за металеві струни, а дорогі комплекти майже не поступаються їм в гучності (зрозуміло, при порівнянні на одній і тій же гітарі).
До речі, професійні гітаристи-класики грають на синтетичних струнах. Напевно, якби метал по сумі позитивних якостей перевершував синтетику, професіонали використовували б його! Ну, і останній аргумент на користь вибору синтетичних струн, - вони надійні. Що важливо для початку навчання, де зайвий оборот кілка, під час настройки гітари, загрожує обривом струни.
Проте, є одне «АЛЕ», здатне схилити ваш особистий вибір на користь струн металевих. Річ у тому, що деколи, з вини не дуже вдалої конструкції корпусу гітари або стану дерева (наприклад, підвищеній його вологості), синтетичні струни звучать так, ніби натягнуті на сиру неотесану колоду. І, якщо звук вашої гітари саме такої якості (а, переконатися в цьому можна тільки на практиці), то, можливо, краще використовуватиме металеві струни. До того ж металеві струни легкого, а, тим більше надлегкого натягнення, цілком порівнянні, по пальцевих відчуттях, з синтетичними струнами.
І декілька слів про обмотку струн. На синтетичних струнах обмотана основа четвертої, п'ятої і шостої струни, а на металевих – основа третьої, четвертої, п'ятої і шостої струни. Обмотка буває мідна, латунна, бронзова і посріблена. Для навчання підійдуть струни з обмоткою будь-якого типу. Різниця, між ними полягає всього лише в звучанні (тембрі). З часом можна, випробувавши їх всі, зупинити свій вибір на тій обмотці, яка найкращим чином підкреслює переваги звучання вашого інструменту. Вибір обмотки - справа тільки вашого смаку і на техніку виконання ніякого впливу не робить.

Встановлення струн
Кожна струна, в комплектах струн від серйозних виробників, упакована в паперовий пакетик, на якому указується її номер (а часто довжина і товщина). Тому ви завжди знатимете, яку, власне, струну натягуєте. Якщо ж маркування на пакетиках відсутнє, орієнтуватися доведеться візуально, по товщині струн. Перша струна - найтонша, а решта струн має все зростаючий діаметр.
Крім того, чим більше обмотка струни, тим більший номер вона має (наприклад у шостої струни найкрупніший діаметр обмотки, що помітно навіть неозброєним оком).
Металеві струни встановити просто. Просуньте кінець струни крізь отвір в підставці, а головка на іншому кінці струни (він має на кінці таку бульку, яка в діаметрі більша, ніж отвір в підставці) надійно закріпить струну в підставці. Залишається лише намотати струну на вал кілка.

У синтетичних же струн такої головки немає, тому для них є свої способи кріплення. Найпростіше, що можна зробити, - зав'язати на одному кінці струни звичайний вузлик (вийде щось схоже на головку на металевих струнах). Але вузлик повинен бути такого розміру, щоб не зміг проскочити крізь отвір в підставці. Щоправда, виглядає цей спосіб кріплення струн, на мій погляд, неестетично. Куди краще і надійніше скористатися одним з видів професійної в'язки. На малюнку представлено два способи - можете використовувати будь-який. Закріпивши струну на підставці за допомогою одного із запропонованих способів, намотаємо її на вал кілка.

Встановлюються струни в такому порядку: на два найближчих від нижнього поріжка валу намотуються, спочатку, 1 (найтонша) і 6 (найтовща) струна. Потім, на середню пару валів накручується 2 і 5 струна. І на закінчення, на верхні вали намотується 3 і 4 струна. Але черговість установки може бути і іншою (я завжди так намотую): спочатку 1 струна, потім 2, потім 3, а далі, 6, 5 і 4 струна (Малюнок, де цифри відповідають номеру встановлюваної струни). Цей порядок однаковий для всіх видів гітар і міняється тільки через обставини. Наприклад, коли із-за обриву струни її довжини не досить для накручування на «рідний» вал. В цьому випадку струна кріпиться там, де це можливо. Наприклад, у разі потреби, 4 струну можна цілком встановити на вал, призначений для 6 струни.

Якщо, натягуючи 1, 2 і 3 струну, ви виявите, що струни прослизають на валу, не бажаючи закріплюватися на ньому, то кінець струни потрібно зафіксувати, пропустивши його спочатку крізь отвір у валу кілка, і з'єднавши, потім, звичайним або подвійним вузлом з основною частиною струни. Є і ще один, елегантніший, спосіб закріплення струн на валу кілка. Для цього потрібно протягнути кінець струни крізь отвір у валу кілка один раз, а потім, з того ж самого боку, що і вперше, виконати це вторинно. 6 і 5 струна подібного закріплення зазвичай не потребують.


Настроювання гітари

Існують різні варіанти настроювання. Найбільш простій і доцільний - настроювання першої струни, найтоншої, а потім всіх інших.
Відлік ладів - від головки до корпусу.

Гітару краще всього настроювати під камертон (від німецької KAMMER - кімната, TON - звук), який має зазвичай звук "ля" першої октави, - в цьому випадку першу струну затискають на п'ятому ладу. Настрївши вказану струну, всі інші потім слід затискати також на п'ятому ладу, підстроюючи під відкриту (не притиснуту) сусідню, тоншу струну. Виключенням буде 3 струна, яку потрібно притиснути на 4-му ладу. Дане правило варто запам'ятати відразу.
Але може виникнути питання:" А якщо немає камертона?" Звичайно, є альтернативні способи знайти таке нам необхідне "ля".
Можливе настроювання по піаніно. Тоді першу струну краще настроювати під звук "мі" першої октави (струна не притиснута, відкрита). Немає піаніно? Ну, тоді раджу скористатися телефоном. Просто підніміть трубку і настройте (як по камертону) першу на п'ятому, а далі по вивченій схемі. Але також слід пам'ятати, що звук в телефоні трошки нижчий, отже, струну потрібно трохи "перетягнути".
Можна звичайно попросити друга-гітариста, але краще навчитися самому (друг же не завжди поряд).

Настроївши гітару, перевірте себе:
3 струна на дев'ятому ладу звучить як перша відкрита, 
4-а на дев'ятому - як друга відкрита, 
5-а на десятому - як третя відкрита, 
6-а на десятому - як четверта відкрита. 
Не варто турбуватися, якщо відразу настроїти не виходить, з часом все доведеться до автоматизму.

Таким чином, струни гітари відповідають наступним нотам:
1-а струна = МІ
2-а струна = СІ
3-а струна = СОЛЬ
4-а струна = РЕ
5-а струна = ЛЯ
6-а струна = МІ
Ми бачимо, що у правильно настроєної гітари перша і шоста струна звучать в унісон і інтервал між ними складає дві октави.


Догляд за гітарою

Гітару рекомендується зберігати і переносити в футлярі (краще придбати футляр одразу разом з гітарою).Жорсткий футляр - кофр захистить її, як від механічних пошкоджень, так і від перепадів температур. Придатний для зберігання також і м'який чохол (але від пошкоджень він, зрозуміло, уберегти інструмент не зможе).
Якщо ніякого футляра не немає взагалі, зберігайте гітару, обернувши шматком м'якої матерії. 
Щоб гітара не розклеїлася, не залишайте її біля опалювальних приладів і не тримайте на протягах.
Щоб не порепався лак - уникайте попадання прямих сонячних променів. 
Щоб не потемніла обмотка нейлонових струн і не заіржавіли струни металеві, прийміть за правило перед грою ретельно мити руки (особливо при сильному потовиділенні), а після гри протирати струни гітари м'якою сухою тканиною. 
Струни безперервно напружують гриф. Тому, щоб уникнути викривлення грифа (і виправити, якщо це вже відбулося) зрідка, з періодичністю, приблизно, в два-три місяці, послаблюйте струни гітари, годин, хоч би, на дванадцять.
З часом легкість ходу шестерень в механізмах кілків може помітно знизитися, але не поспішаєте замінювати їх новими. Найчастіше для відновлення минулої легкості обертання досить змастити шестерні будь-яким видом технічного мастила.


Категорія: Мої статті | Додав: gr69im (05-05-11)
Переглядів: 1380 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
mp3
Пошук
Wiki Search

| Petro Kocherhan© 2024.gr69im | |